CC12M15A
Mfr.Part #
CC12M15A
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package/Case
Datasheet
CC12M15A
Description
FUSE BOARD MOUNT 15A 24VDC 1206
Stock
760
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
150A
Class :
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V